Ingen varer
Priserne er inklusiv moms
SUNLU FilaDryer E2 er en professionel enhed, der er designet til både at tørre og udgløde 3D-printfilamenter og printede dele. Med en maksimal temperatur på 110 grader Celsius fjerner den effektivt fugt fra hygroskopiske materialer som nylon og polykarbonat, hvilket sikrer optimal printkvalitet. Udglødningsfunktionen forbedrer de printede deles mekaniske egenskaber ved at aflaste indre spændinger, hvilket gør den ideel til tekniske anvendelser.
På Fjernlager
Advarsel: Sidste enheder på lager!
Tilgængelighedsdato:
32763

FilaDryer E2's højtemperaturtørring sikrer, at selv de mest fugtfølsomme filamenter, såsom PA og PC, tørres grundigt. Dens udglødningsfunktion giver mulighed for termisk behandling af printede dele, hvilket reducerer restspændinger og forbedrer styrke og stabilitet. Denne dobbelte funktionalitet strømliner arbejdsgangen for efterbehandling af materialer af teknisk kvalitet. "r
FilaDryer E2 er designet med et rummeligt kammer, der kan rumme op til to spoler på 1 kg eller en enkelt spole på 3 kg med plads til forskellige filamentstørrelser. Dens kompatibilitet med filamentdiametre på både 1,75 mm og 2,85 mm gør den alsidig til forskellige printopsætninger. Det lufttætte, isolerede design opretholder ensartede indre temperaturer og forhindrer indtrængen af fugt, så filamenterne forbliver i optimal stand. "r

FilaDryer E2 er udstyret med et brugervenligt touchscreen-interface og har forudindstillede tilstande til almindelige filamenter, hvilket forenkler betjeningen. Sikkerhedsfunktionerne omfatter dobbelte temperaturbeskyttelseskontakter og et intelligent beskyttelsessystem, der automatisk slukker for opvarmningen, hvis temperaturen overskrider sikre grænser. Apparatets ydre forbliver under 60 grader Celsius, selv under højtemperaturdrift, hvilket sikrer brugerens sikkerhed.
| Mærke | Wanhao |